poniedziałek, 12 grudnia 2011

Ciuchy historyczne - nogawiczki

Zdecydowałam się zacząć wrzucać na bloga także i ciuchy historyczne, które potrafię uszyć i na które ewentualnie mogłabym przyjąć zamówienie.
Mogę zaproponować ciuchy wczesne - wszelkie wykroje wikińskie, słowiańskie i jeszcze wcześniejsze (starożytność) a także koczownicze :-) i szesnastowieczne (włącznie z gorsetami i vertugo) 
Ponieważ akurat mam "in progress" ;-) kilka prac, to będę je sukcesywnie wrzucać jako przykłady, w miarę dokańczania projektów.
Na początek nogawiczki damskie - wersja wcześniejsza (nie ta z MTA) Datowanie tego wykroju jest bardzo szerokie bo praktycznie od starożytności do XV wieku. Te najpopularniejsze używane w RR wykroje z MTA, w rzeczywistości pojawiły się dopiero w XVI wieku a wcześniej były używane właśnie prostsze takie jak widać na zdjęciach. Niemniej takie z MTA również potrafię uszyć :-)
Te konkretne nogawiczki są dopasowane do nogi i uszyte w całości ręcznie  ze skosu, ręcznie przędzioną wełnianą nicią. Szwy w środku są rozłożone i zaszyte więc nic nie ma prawa obcierać.  Są przewidziane jako dodatek do sukni, wraz z podwiązkami pod kolanem.
Dodam tylko że są dwie opcje szycia, które stosuję. Pierwsza to szycie maszynowe, z wykończeniem ręcznym. Oraz druga w pełni ręcznie. Dodatkowo mogę na życzenie i za dodatkową opłatą użyć do szycia ręcznie przędzionych nici wełnianych.
Jeśli ktoś miałby jakieś pytania to zapraszam na priv lub email rosamar(at)wp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz